Rozwój mowy dwulatka. Normy rozwojowe. 

Rozwój mowy u dzieci w wieku 19-24 miesięcy to naprawdę fascynujący etap. W tym artykule krótko omówię, jak rozwija się mowa dwulatka, a dokładniej dziecka w wieku 19 – 24 miesięcy, czyli od 1,5 roku, do momentu zdmuchnięcia dwóch świeczek na torcie. Dowiesz się ile słów powinno wypowiadać takie dziecko, na co należy zwracać uwagę oraz oczywiście kiedy skonsultować się ze specjalistą, logopedą.

Kilka wpisów wcześniej wspominałam o tym, że prawidłowy przebieg nabywania mowy ma kluczowe znaczenie dla naprawdę wielu aspektów życia, takich jak rozwój społeczny, emocjonalny czy edukacyjny. Stąd istotne jest, by zastanowić się ile dokładnie ma mówić dziecko w danym wieku. O normach 12-18 miesięcy powstał osobny wpis, o tu: https://agnieszkakapron.pl/rozwoj-mowy-dziecka-normy-rozwojowe-i-diagnoza-opoznien/ , a dzisiaj skupimy się na dzieciach 19-24 miesięcznych. Czyli ile mówi prawie dwulatek i dwulatek ! W tym wpisie przedstawię także tabelę, która ułatwi zrozumienie norm rozwojowych mowy.

Etapy rozwoju mowy u dziecka

Popularna jest opinia, którą już tłumaczyłam we wspomnianym wcześniej wpisie, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Nie jest ona prawdziwa, odsyłam Cię do tamtego artykułu, gdzie dokładnie to tłumaczę. Muszę jednak ci przypomnieć, że rozwój mowy to nie tylko wypowiadanie pierwszych słów, ale również rozumienie, gesty, kontakt wzrokowy czy wspólna uwaga oraz kilka innych elementów. W tym artykule opiszę tylko aspekt samego wypowiadania słów, ale pamiętaj, że same wypowiadane słowa to nie wszystko. Przejdźmy do konkretów. Ile słów mówi ten dwulatek? Czy dwulatek w ogóle mówi? Ta tabela oparta jest na badaniach i normach logopedycznych, bibliografię masz na dole. Widzisz w niej medianę rozwoju mowy, a dokładniej mowę czynną, czyli wypowiadania słów. I znowu jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego wybrałam medianę, to tłumaczę w wcześniej wspomnianym wpisie. Oparłam tę tabelę na interpretacji przedstawionej w Inwentarze Rozwoju Mowy i Komunikacji (więcej w bibliografii)

Podsumowanie

Rozwój mowy u dziecka jest zbadany i to wielokrotnie. Dziecko w danym wieku mówi daną liczbę słów, oczywiście jest to pewien przedział, a wyciągnięte liczby to mediana, czyli jeśli twoje dziecko mówi 4 słowa więcej czy 4 mniej nadal jest to norma, jednak jeśli jego rozwój mowy przypomina rozwój mowy dziecka o kilka miesięcy młodszego – nie jest. Należy się wtedy zgłosić do logopedy. Przedstawiona przeze mnie tabela w tym wpisie ma charakter poglądowy i stanowi ogólny przewodnik, który jest pomocny dla rodziców czy dla logopedów w przesiewowym monitorowaniu rozwoju mowy dziecka. Nie zastępuje jednak wizyty u specjalisty. Jeśli rozwój mowy Twojego dziecka odbiega od normy, nie czekaj i nie wahaj się skontaktować z logopedą, specjalizującym się w pracy z małymi dziećmi, który pomoże w dalszej ocenie i terapii. Jak takiego znaleźć? Sprawdź strony internetowe, media społecznościowe, zadzwoń i zapytaj, lub/i poszukaj poleceń na grupach dla rodziców czy logopedów.

Bibliografia:
Tabela i treści bazują na badaniach logopedycznych zawartych w Inwentarzu Rozwoju Mowy i Komunikacji (IRMIK) Słowa i gesty, Słowa i zdania, podręcznik, M. Smoczyńska, G. Krajewski, M. Łuniewska, E. Haman, K. Bulkowski, M. Kochańska, dostępny (sierpień 2023) na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Udostępnij ten artykuł

Inne artykuły warte przeczytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *